Как да започнеш, без да се откажеш на втората минута?
Ако дворът е заприличал на джунгла с бонус боклуци и половин оранжерия от бурени, значи моментът е настъпил. От хаос към пълна чистота в двора не се случва за един ден, ама и не е мисия невъзможна. Хубавото е, че веднъж като се захванеш, започва да се вижда промяна и си казваш – е, айде още малко! Важното е да не гледаш всичко наведнъж, а да започнеш от някъде.
Бърз старт за от хаос към пълна чистота в двора, без да губиш време
Всеки си мисли, че ще го оправи „през уикенда“, ама уикендите минават, боклукът си стои. Ако и при тебе е така, ето ти я схемата:
- Първо махни всички видими боклуци. Не гледай още растения, не режи нищо, не мети. Само взимаш чували и събираш каквото не трябва да е там. Пластмаси, стари мебели, железа, празни саксии, натрошени тухли – всичко в чувала. Ако не можеш да го носиш сам, гледай за извозване на отпадъци в района.
- След това се хващаш с тревата и храстите. Ако е пораснало толкова, че не виждаш оградата, взимаш косачка, ножица или каквото имаш. Не търси перфектност, само минавай, за да се отвори място. При нужда потърси помощ за косене на трева и рязане на храсти, поне за първия път.
- Не прескачай ъглите и местата зад бараката. Там обикновено са най-големите изненади – бутилки, стари гуми, метални тенекии. Там се събира най-много боклук и точно оттам тръгват проблемите – плъхове, комари и какво ли още не.
- Ако имаш дървета, огледай дали не искат кастрене. Прекършени клони, изсъхнали върхове – това не само грози, а може да направи и беля. Също така, падащите клони върху двора правят още бъркотия, така че по-добре да ги махнеш навреме.
- Накрая метеш и събираш останалото. Измети клончета, листа, прах. Може да ползваш градински уред или просто метла и лопата. Ако остане нещо по земята – събери го. Това е моментът, в който ще видиш колко по-леко изглежда всичко!
Какво следва, когато вече има ред в двора?
Най-якото е, че след като си направиш реда, става по-лесно да го поддържаш. А и не се чудиш къде да седнеш, къде да паркираш или как да стигнеш до бараката без да се спънеш в нещо. Ако си на етапа, в който всичко вече е по местата, можеш да помислиш за нещо по-така – градинка, настилка, или поне да си пуснеш една скара с кеф. Ако имаш стари гуми, палета или ненужни саксии, с малко боя и идея стават супер декор. Пак казвам – не гони съвършенство, важното е да е изчистено и да не се въргалят боклуци.
Фирма за почистване на дворове може да помогне, ако положението е наистина тежко и не искаш да губиш време. А ако има и строителни отпадъци или тръби – търси хамали за почистване и извозване, защото сам трудно ще ги изкараш.
Често задавани въпроси и отговори
Трябва ли ми разрешение, ако изхвърлям много боклук от двора?
Не винаги, ама ако си в град и трупаш на улицата, може да те глобят. По-добре е да се извозва директно на депо, отколкото да стои пред блока с дни.
Мога ли да паля боклука, за да го махна по-бързо?
Не го прави! Освен че може да стане пожар, миризмата е ужасна и най-вероятно някой ще се оплаче. Има регулации за това и глобите са солени.
Как да се справя с тревата, ако е висока до коляно?
Коси я на части. Не минавай наведнъж, защото ще загубиш мотора на машината. Почни с по-високо ниво и постепенно сваляй. После събираш всичко в чували.
Къде да хвърля старите клони и храсти?
Може да ги закараш до зелено депо или да ги ползваш за компост, ако стават. Ако не ти се занимава, търси някой, който прави извозване на клони и не се главоболи.
Какво да правя с изхвърлени мебели или стари железа от двора?
Ако са цели и здрави, можеш да ги дариш или дадеш на скрап. Ако са тотален боклук, викаш хора за извозване на стари мебели и ги забравяш. Не ги трупай обратно.
