Защо гаражът винаги е пълен с неща, които отдавна са за изхвърляне?

Всеки си мисли, че гаражът е просто едно местенце за колата. Да, ама не. Пълни се с кашони, стари мебели, гуми, части, и какво ли още не. Затова най-големите предизвикателства при почистване на гаражи не идват само от мръсотията, а от това, че вътре има какво ли не – и повечето неща никой не иска да пипа. Това не е просто да изметеш и да приключиш. Говорим за сериозно разчистване, което понякога си е цяло приключение.

Най-големите предизвикателства при почистване на гаражи

  • Струпване на всякакви боклуци. Понякога нещата вътре са наистина хаос – стари гуми, изтекли бои, празни буркани, строителни отпадъци. Хвърлени набързо, забравени с години. Хората си мислят, че ще ги ползват някога, ама това “някога” никога не идва. Всичко това се събира, става купчина и пречи на всякакво почистване.
  • Неясно какво да се пази и какво да се изхвърли. В гаража често има и лични неща – детски колела, стар телевизор, счупени мебели, които уж някой ще оправя. Ама минават години. И когато тръгнеш да чистиш, почва едно чудене – “това да го хвърля ли или ще го използвам пак?”. Ясно е, че трябва да се прави избор, и то бързо.
  • Неприятни изненади. Понякога в гаража има мишки, плъхове, гнезда на оси, мухъл, миризми, които не можеш да дишаш. Там е влажно, студено и тъмно – идеално за всякакви гадости. И не само мирише лошо – понякога има и фекалии от животни, а това вече си иска здрави ръкавици и търпение. В такива случаи много хора се сещат за почистване на фекалии или дезинфекция след гълъби, защото не става само с метла.

Как се справяш с гараж, който не си отварял с години?

  1. Първо се сортира какво е за хвърляне и какво не. Много хора не знаят откъде да започнат, а най-добре е да направиш две зони – едната за боклук, другата за неща, които може и да се ползват. Има много кашони с неясно съдържание – отваряй, гледай, решавай на момента. Ако не си го ползвал от 5 години, ясно е какво трябва да стане с него.
  2. После се събират отпадъците в здрави чували или кофи. Не се мята на едно място. Мазна туба от моторно масло не върви да я сложиш върху дрехи или стари одеяла. Всичко трябва да е отделено – опасните неща, електрониката, строителните материали. Ако има много на куп, тогава се мисли за извозване на отпадъци, иначе ще пълниш контейнера на улицата с месеци.
  3. След като се изчисти боклукът, се прави основно миене и пръскане. Влагата и прахът правят чудеса с повърхностите. Гаражният под често е лепкав или покрит с паяжини. Първо се мете, после се мие, после се пръска. Ако има мухъл или животински отпадъци, тогава вече си трябва по-сериозна дезинфекция на апартамент. Можеш да хвърлиш едно око на тези услуги за почистване на жилища в Русе.

Как да си спестиш главоболия?

  • Не отлагай с години. Колкото повече време минава, толкова по-трудно става. Влагата се събира, гадините се размножават, нещата се скапват. И накрая трябва да местиш не само кашони, а и мръсотия, която мирише ужасно.
  • Не се пробвай сам, ако не знаеш какво има вътре. Особено ако не си сигурен дали има мишки или вредни химикали. В такива случаи е по-добре да се обърнеш към професионалисти. Понякога се стига и до извозване на стари мебели, ако вътре има диван, пералня или хладилник от 90-те години.
  • Обърни внимание на вентилацията и влагата. Ако в гаража е постоянно влажно, ще имаш мухъл не само по стените, а и по предметите. След почистване винаги оставяй отворено за проветряване и проверявай редовно, особено през зимата.
  • Изхвърляй нещата, които никога не ползваш. Това е златното правило. Всеки си мисли, че някой ден ще му потрябва онзи стар болт или счупен фенер. Няма да стане. Събираш боклук, губиш място и накрая ти пречи дори да минеш покрай колата.
  • След всяко почистване – снимай и запази как изглежда. Така след месец ще видиш дали пак е започнало да се трупа всичко. Ако видиш, че нещата пак отиват натам, действай навреме и няма да се върнеш на същото място.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема почистването на стар гараж?
Зависи колко неща има вътре, колко от тях са за изхвърляне и дали се налага дезинфекция. Понякога се минава за един ден, друг път трябват два или три, особено ако има натрупани тежки боклуци.

Може ли да се изхвърлят строителни материали от гаража в обикновен контейнер?
Не, не всички материали са за кварталния контейнер. Често трябва специално извозване, защото някои неща не се приемат. В такъв случай се търси фирма за извозване на боклук или подобна услуга.

Какво да правя, ако има мишки или други животни вътре?
Не действай сам, ако не знаеш какво точно има. При следи от мишки или фекалии, е добре да се мисли за дезинфекция след фекалии, защото може да е по-сериозно от това, което се вижда.

Има ли значение какво време от годината се почиства гаражът?
Да. Зимата е студено и мокро, а лятото може да е задушно. Най-добре е в по-хладно и сухо време, когато можеш да държиш вратата отворена и да проветряваш.

Какво да направя с нещата, които все още работят, но не ги искам?
Може да се дарят, продадат или да ги прибереш временно на друго място. Само не ги оставяй обратно в гаража, защото пак ще се затрупа и пак ще си на същото положение след месец.

Най-големите предизвикателства при почистване на гаражи